Elektrykiem być – kurs na elektryka

Interesujesz się elektryką i chcesz zostać elektrykiem? Sprawdź jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać.

Jak wiadomo, elektrycy zajmują się instalacjami elektrycznymi. Aby wykonywać ten zawód, nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia, aczkolwiek ci, którzy takowe posiadają, zdecydowanie mogą liczyć na lepiej płatną pracę.

Jakie wykształcenie?

W codziennej pracy elektryk zajmuje się montażem, konserwacją czy naprawami instalacji elektrycznych. Niektórzy z branży naprawiają linie napowietrzne, inni specjalizują się w podłączaniu urządzeń elektrycznych, a jeszcze inni pracują z silnikami elektrycznymi. Zatem zawód elektryka nie jedno ma oblicze, a większość osób decyduje się na specjalizację.

Żeby zostać elektrykiem wystarczy ukończyć szkołę zawodową. Ci, którzy są zainteresowani dalszym kształceniem, mogą zdecydować się na technikum elektryczne, a następnie podjąć studia. Po ukończeniu studiów elektryk może sprawować piecze i być odpowiedzialny za prace pozostałych elektryków w danym zakładzie.

Oczywiście brak wykształcenia nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać ten zawód. Wręcz przeciwnie. Elektrykiem mogą zostać również osoby, które ukończą kurs na elektryka i nabędą odpowiednie uprawnienia.

Uprawnienia takie można zdobyć w ośrodkach szkoleniowych po zdanym egzaminie państwowym, więc tak naprawdę droga do zawodu elektryka jest otwarta dla każdego, kto jest zainteresowany.

Czy każdy nadaje się na elektryka?

Największe szanse w tym zawodzie mają osoby lubiące matematykę i przedmioty ścisłe, a także cechujące się skrupulatnością i odpowiedzialnością. Duże znaczenie ma tutaj również podzielność uwagi oraz umiejętność analitycznego myślenia, a także koncentracja na zadaniu. Sprawność fizyczna przyda się tym, którzy zamierzają naprawiać np. linie naziemne. W tym przypadku należy również pamiętać o uprawnieniach do pracy na wysokościach.