Jak działa system hybrydowego ogrzewania pompą ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie, które łączy w jednym układzie dwa urządzenia, dające możliwość zarówno ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Może pełnić funkcję związaną nie tylko z ogrzewaniem, ale także i chłodzeniem budynku. Wykorzystanie tego typu rozwiązania z pewnością przyczyni się do podniesienia funkcjonalności całego systemu grzewczego.

Hybrydowa pompa ciepła to bardzo wydajne i niezawodne urządzenie grzewcze, które z każdym rokiem zyskuje na swojej popularności mimo, że koszty związane z jej posiadaniem nie są małe. Związane jest to m.in. z możliwościami jakie daje. Wspomniany produkt jest tak naprawdę połączeniem pompy powietrze-woda z kotłem kondensacyjnym. Stąd też łączy w sobie wykorzystanie energii odnawialnej z paliwem stałym w postaci gazu.

Dzięki pełnej automatyce hybrydowe pompy ciepła wykorzystują to źródło energii, które pozwoli w danym momencie zapewnić najefektywniejszą jej pracę. Koszty inwestycji w tego typu system grzewczy powinny zwrócić się już w ciągu kilku lat, tym bardziej jeżeli w budynku planowana jest również instalacja klimatyzacji. Wykorzystanie omawianego urządzenia wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi i serwisowymi, większą niezależnością od cen paliw i energii oraz wyższym poziomem komfortu obsługi urządzeń.

Jak działają hybrydowe pompy ciepła?

Hybrydowe pompy ciepła ze względu na swoją dwufunkcyjność stosują optymalną kombinację energii zarówno ze źródła odnawialnego w postaci powietrza, jak i tradycyjnego, czyli gazu. W ten sposób zapewniają najbardziej efektywną, a zarazem i ekonomiczną pod względem energetycznym formę ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Prezentowane urządzenie grzewcze działa na zasadzie zamkniętego obiegu czynnika chłodniczego, w którym to poprzez skraplanie, sprężanie, parowanie i rozprężanie odbywa się tzw. cykl termodynamiczny. Ciepło pompowane jest z poziomu niskotemperaturowego do wysokotemperaturowego, które to następnie przekazywane jest do systemu centralnego ogrzewania.

W ogrzewaniu hybrydowym, na co warto zwrócić uwagę, urządzenia pracują naprzemiennie, co w głównej mierze uzależnione jest od temperatury na zewnątrz. Stąd też można powiedzieć, że poniekąd samo system „decyduje”, czy w danym momencie ma pracować tylko pompa ciepła lub sam kocioł gazowy, czy też mają działać oba urządzenia na raz. Wspomniana kwestia pozwala nam nie tylko na podniesie funkcjonalności instalacji grzewczej, ale także na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w przypadku, w którym doszłoby do awarii jednego z urządzeń.