Okna do domów budowanych po 2020 roku – jakie warunki techniczne muszą spełniać?

Duże okna w domu lub mieszkaniu to ozdoba sama w sobie. Nowoczesne projekty domów zawierają zawsze choć jedno okno panoramiczne. Czasy, gdy dom podzielony był na małe pokoje z niewielkimi oknami, minęły bezpowrotnie. Niejednokrotnie jednak inwestorzy mają obawy o to, jak tak duże okna będą oddziaływały na regulację temperatury w budynku. Zimą, pomieszczenia z dużym przeszkleniami wychładzają się szybciej, natomiast latem mogą błyskawicznie się przegrzewać. Czy naprawie tak jest? Jakie okna kupić, aby utrzymać energooszczędność budynku?

Jakie parametry cieplne muszą mieć okna w nowoczesnych domach?

Wszystkie nowo budowane domy muszą spełniać warunki techniczne, określone po to, aby budynek pozostawał energooszczędny. Stopień uzyskanej energooszczędności budynku określany jest w oparciu o współczynnik EP. Ściśle mówiąc, współczynnikiem EP budowlańcy posługują się, aby określić, jakie jest roczne zapotrzebowanie nieruchomości na nieodnawialną energię pierwotną, która jest zużywana do uzyskania optymalnej temperatury, wentylowania, oświetlenia i chłodzenia oraz ogrzewania wody w domu łącznie. Pożądane jest uzyskiwanie jak najniższego wskaźnika. W 2020 roku weszły w życie przepisy, które określają, że współczynnik EP nie może być wyższy niż 70 kWh/m²/rok. Oznacza to, że nowoczesne domy muszą mieć energooszczędne, bardzo szczelne okna. Dlatego, planując budowę domu, musimy zadbać o to, aby stolarkę okienną przygotował dla nas renomowany producent okien PVC lub drewnianych – sprawdzony, rzetelny, posługujący się najnowszymi technologiami w produkcji i niekoniecznie najtańszy.
Na szczęście, na polskim rynku jest wielu takich dostawców. Co drugi producent okien Tczew dostarcza okna, które już od wielu lat dostosowane są do nowych, zaostrzonych norm.

Energooszczędność na pierwszym miejscu

Okna PWC energooszczędne to takie, które przede wszystkim zachowują zdolność do minimalizowania ucieczki energii cieplnej z pomieszczenia. Zdolność do zachowywania energii wewnątrz domu określana jest przez współczynnik Uw i to właśnie na niego należy zwrócić szczególną uwagę dobierając stolarkę okienną do naszego domu (powinien być jak najniższy). Istotne jest też zwrócenie uwagi na to, jaka jest przenikalność cieplna oznaczona symbolami Uf i Ug. Dla profili okiennych ta wartość nie może być większa niż 1,1 W/m²K. Dla szyb natomiast przenikalność cieplna, czyli współczynnik Ug nie może sięgnąć wartości wyższej niż 0,7 W/m²K. Tutaj warto pamiętać, że im więcej tafli szkła w oknie, tym finalnie niższa jest przenikalność ciepła – dlatego najlepiej jest wybierać pakiety trzyszybowe, zamiast pojedynczych.