Jak prawidłowo wykonać posadzki betonowe?

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu są posadzki betonowe. Posiadają wiele zadań, ale jedno z nich jest szczególnie istotne. Prawidłowo zaizolowane posadzki betonowe nie przepuszczają wilgoci do domu oraz nie pozwalają na utratę ciepła. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu grzyba na ścianach, a także zachowaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Naprawa źle wykonanych posadzek kosztuje nie tylko wiele pieniędzy i czasu, ale także nerwów i stresu. Warto zaznaczyć, że błędy popełnione na tym etapie prac budowlanych, na światło dzienne wychodzą dopiero po latach, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Etapy prac posadzkarskich

Wykonywanie posadzek betonowych dzieli się na sześć etapów i nie można pominąć żadnego z nich, bo każdy jest równie ważny. Pierwszy etap to izolacja posadzek betonowych wykonywana za pomocą folii budowlanej, najlepiej atestowanej. Następnie wykonuje się docieplenie posadzek betonowych, do którego potrzebujemy styropianu o odpowiedniej twardości. Kolejny etap to zbrojenie posadzki, które do niedawna wykonywane było za pomocą siatki zbrojeniowej, a obecnie coraz częściej wykorzystywane są do tego mikrowłókna. Dopiero wtedy przychodzi czas na przygotowanie mieszanki i rozprowadzenie jej po przygotowanym podłożu. Ale to nie koniec! Piątym etapem jest poziomowanie posadzki betonowej, a szóstym, ostatnim, zacieranie posadzki. Pracy jest dużo, dlatego warto korzystać z wszystkich dostępnym opcji pomocy. Jednym z takich rozwiązań jest stosowanie specjalistycznej chemii do posadzek. Plastyfikatory to preparaty, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Mogą spowolnić lub przyspieszyć jego wiązanie, czynić beton mrozoodpornym oraz zwiększyć jego plastyczność.

Profesjonalne maszyny posadzkarskie

Kolejnym sposobem na przyspieszenie prac, a jednocześnie wykonanie ich staranniej, jest praca za pomocą profesjonalnego sprzętu do posadzek. Miksokret (mixokret) to agregat do posadzek, który szybko i dokładnie miesza składniki na wylewkę, a następnie rozprowadza ją we wskazane miejsce. Aby obsługiwać mixokret (miksokret) wymagane są odpowiednie uprawnienia, dlatego warto wynająć firmę posadzkarska, która pomoże w wykonywaniu posadzek. Drugim urządzeniem, które warto wypożyczyć, jest zacieraczka elektryczna, która znacznie usprawni prace na ostatnim etapie. Pamiętaj, że ręczne mieszanie i rozprowadzanie mieszanki oraz zacieranie posadzek, to zadanie bardzo męczące, czasochłonne i wymagające dużo siły i cierpliwości, a wszystkiego możesz sobie oszczędzić, wynajmując odpowiednie maszyny posadzkarskie.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techbau.pl/