Agregaty prądotwórcze – zasilanie awaryjne w domu

Agregaty prądotwórcze są niezbędne w miejscach, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub dochodzi do awarii zasilania. Zadaniem ich jest zasilenie urządzenia elektrycznego, w miejscach, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej. Jak wybrać odpowiedni?

Czy agregaty prądotwórcze są przydatne?

Agregaty prądotwórcze są przydatne każdemu z nas. Nie tylko w domu, ale również na biwaku, działce rekreacyjnej czy w garażu, gdzie nie zawsze mamy doprowadzony prąd. To urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość używania sprzętów elektrycznych na działce, która nie posiada zasilania. Agregaty prądotwórcze są także niezbędne podczas awarii, w momencie braku zasilania. Możemy do niego połączyć np. różne urządzenia.

 

Agregaty prądotwórcze: jaki silnik, jakie paliwo

Jeśli chodzi o ofertę, to ta alternatywa zasilania ma ją dość bogatą. Wyróżniamy agregaty prądotwórcze benzynowe z silnikami dwusuwowymi i z czterosuwowymi. Te pierwsze są tańsze, jednak ich wydajność jest mniejsza. Ekonomicznym wyjściem jest wybór agregatu prądotwórczego z silnikami diesla, gdyż spalają o połowę mniej paliwa niż benzynowe. Najwięcej spalają agregatory prądotwórcze na gaz płynny.

 

Agregaty prądotwórcze – generatory do zastosowań domowych

Do zastosowań domowych najbardziej odpowiednie będą te generatory prądu, które posiadają stosunkowo niewielkie gabaryty, a także mniejszą moc. W przypadku urządzeń generujących energię elektryczną prądu przemiennego jednostką mocy jest woltoamper, określa się w tym przypadku tak zwaną moc pozorną.

Jeśli chodzi o cenę urządzeń to w dość optymalnej kwocie około kilku tysięcy złotych jesteśmy w stanie kupić takie agregaty prądotwórcze o mocy od 0,5 do kilku kVA. Wystarczy sprawdzić to na https://agregaty.com.pl/ .Takie urządzenia o mocy do 1,5 kVA występują najczęściej jako przenośne i mogą mieć formę walizki. Jeśli chcemy zaś zainwestować w coś o większej mocy to będą to już duże i ciężkie gabarytowo, stąd trzeba będzie transportować je na kołach. Z tego względu takie urządzenie traktuje się raczej jako stacjonarne.

Przydatność agregatów prądotwórczych doceniamy szczególnie latem, gdy ilość wyładowań atmosferycznych jest częsta i dość duża. Przechodzące burze potrafią pozostawić po sobie szkody w postaci zerwanych linii ze słupów elektrycznych. To doprowadza do braku zasilania w naszych domach nawet przez kilka dni. Warto zaopatrzyć się w urządzenia tego typu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *