Nity, nitonakrętki, nitotrzpienie – niezawodne elementy złączne

Nitowanie jako metoda łączenia ze sobą metalowych elementów konstrukcyjnych jest znana od dawna, przy jej pomocy stawiano mosty, szkielety wysokich budynków, czy też elementy pojazdów, takich jak parowozy lub pierwsze czołgi. Obecnie jest to nadal popularna metoda, jednak dzięki rozwojowi techniki wykorzystuje ona najnowsze elementy złączne, takie jak nity zrywalne czy też nitonakrętki stalowe. Warto zapoznać się z różnymi ich rodzajami, by wiedzieć, kiedy z nich korzystać i jakie są ich zalety.

 

Nitonakrętki — uniwersalne i praktyczne

 

Elementy te to małe tulejki z gwintowaną wewnętrzną częścią. Stosowane są one w wielu gałęziach przemysłu, co niewątpliwie stanowi ich zaletę. Do najbardziej wytrzymałych zaliczane są nitonakrętki nierdzewne A2, są one nie tylko odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli natomiast poszukujemy czegoś elastycznego, łatwiejszego w montażu to doskonałym wyborem będą nitonakrętki aluminiowe. Doskonale do nich pasują wszelkiego rodzaju nitotrzpienie stalowe.

 

Natomiast do montażu zbiorników lub ich elementów narażonych na kontakt z substancjami żrącymi stosuje się np. nitonakrętki kwasoodporne A4. Zapewniają one całkowitą szczelność przez długi czas i pozostają obojętne na działanie wielu żrących substancji. Poszukując tego rodzaju elementów łączeniowych warto zainteresować się ofertą firmy Norsteel, która oferuje produkty wysokiej jakości wykonane z najlepszych materiałów.

 

Nity — połączenie na lata

 

Stare nity konstrukcyjne zostały wyparte nowym rodzajem, czyli elementami zrywalnymi. Są one mniejsze, łatwiejsze w montażu i nie wymagają rozgrzewania materiału przed jego umieszczeniem w odpowiednim otworze. Dostępnych jest obecnie wiele rodzajów tych elementów łączeniowych, które pozwalają na stworzenie trwałych i mocnych konstrukcji bez obaw o ich stabilność. Brak elementów ruchomych oraz zabezpieczenie przed działaniem czynników niszczących pozwalają na stosowanie nitów zarówno jako elementów spajających na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzu.

 

Powszechnie stosowane są w układach narażonych na częste występowania drgań, ponieważ charakteryzują się doskonałym ich tłumieniem. Nity strukturalne, kwasoodporne czy też inne mają jedną zasadniczą przewagę w stosunku do spawania. Przy użyciu właściwych narzędzi można je bezpiecznie usunąć z połączonych materiałów, bez ich uszkodzenia, co w przypadku innych metod jest niestety niemożliwe. Dlatego często stosowane są one w blacharstwie, lotnictwie czy motoryzacji.

 

Zapoznaj się z ofertą elementów złącznych na http://norsteel.pl/nasza-oferta/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *