Fotowoltaika – jak dobrać moc?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o skorzystaniu z dobrodziejstw Odnawialnych Źródeł Energii, to czas na wykonanie kolejnego kroku, czyli zastanowienie się nad kwestią wykonania instalacji fotowoltaicznej. Chodzi tu nie tylko o miejsce jej zamontowania, ale przede wszystkim o dobór właściwej mocy elektrowni słonecznej do zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Szybki zwrot inwestycji

 

Jest to o tyle ważne, że zbyt mała moc sprawi, iż energia z paneli fotowoltaicznych nie wystarczy nam na codzienne potrzeby. W związku z tym staniemy w pewnym momencie przed koniecznością dokupienia drogiej energii od dostawców prądu. Gdyby była lepiej dopasowana moc, mogliśmy natomiast po najbardziej słonecznych dniach korzystać ze zmagazynowanych zapasów prądu przez cały rok.

Z kolei dobranie zbyt dużej mocy jak na nasze potrzeby wiąże się z kosztowną inwestycją w panele i mija z celem, ponieważ i tak wytworzonej energii nie będziemy zużywać.

Tylko zatem precyzyjne dopasowanie mocy zestawu fotowoltaicznego do naszych potrzeb przyniesie oczekiwane oszczędności, a co za tym idzie szybki zwrot inwestycji.

 

Jaki zestaw przy rocznym zużyciu 4000 kWh?

 

Orientacyjnie sami możemy obliczyć, o jakiej mocy domowa elektrownia słoneczna będzie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i rzeczywiście opłacalną dla nas inwestycją. Wystarczy wziąć rachunki za prąd i sprawdzić, ile średnio miesięcznie płacimy za energię.

Jeśli jest to na przykład co miesiąc 200 złotych, to znaczy, że nasze zapotrzebowanie miesięczne wynosi 333,33 kWh, a rocznie 4000 kWh. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 4–5 kW.

 

Tylko profesjonalne doradztwo

 

Takie wyliczenie, chociaż pozwala na przybliżone oszacowanie ilości potrzebnych paneli i kosztu całej inwestycji, nie jest jednak precyzyjne i wystarczające. Mamy przecież do czynienia z wyjątkową sytuacją podejmowania tak ważnej decyzji jak budowa elektrowni słonecznej, która ma nam służyć przez bardzo długi czas, biorąc pod uwagę, że żywotność instalacji fotowoltaicznej to nawet 35 lat. Nie ma tu więc miejsca na pomyłki i eksperymentowanie, bo te mogą w efekcie wiele kosztować.

W takim przypadku nieodzowne jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa firmy zajmującej się sprzedażą i montażem Paneli Fotowoltaicznych – Pgreen, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży i odpowiednią renomę. Specjaliści dobiorą nie tylko moc zestawu fotowoltaicznego do zapotrzebowania gospodarstwa domowego, ale także wskażą optymalne miejsce do jego zainstalowania.

Jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma być zamontowana na dachu, pracownicy firmy działającej w branży Odnawialnych Źródeł Energii wezmą pod uwagę jego usytuowanie względem stron świata oraz jego powierzchnię. Ponadto tak rozmieszczą na nim panele, by ryzyko ewentualnego zacieniania instalacji – na przykład przez kominy czy drzewa – które osłabia efektywność działania elektrowni, było skutecznie wyeliminowane.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *