Osuszanie mieszkań – metody na suche ściany po zalaniu

Pęknięta rura – kto z nas choć raz nie mierzył się tym problemem? Statystycznie, jest to jedna z najczęstszych awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, której skutki często bywają trudne do usunięcia, dlatego na długo zapadają nam w pamięć. Oczywiście wszystko zależy od skali przecieku – jeśli jest mały i szybko wykryty, bez problemu poradzimy sobie z problemem samodzielnie, gorzej natomiast, jeśli awaria jest duża lub co gorsza, wykryta zbyt późno. W takiej sytuacji niezbędna może się okazać pomoc profesjonalistów, którzy za pomocą specjalnych osuszaczy, skutecznie rozwiążą problem i uchronią domowników przez przykrymi konsekwencjami zalania w przyszłości.

Rodzaje osuszaczy

Istnieje kilka metod na efektywne osuszanie mieszkań – ścian, posadzek, sufitów. Jednak, aby wybrana metoda przyniosła zadowalające efekty, powinna być dobrana pod kątem stopnia i strefy  zawilgocenia oraz warunków panujących w pomieszczeniu.

Profesjonalne osuszacze powietrza absorbują wilgoć ze ścian i w zależności od rodzaju urządzenia, skraplają wodę do zbiorników lub wydmuchują parę wodną przez piony wentylacyjne. Najskuteczniejszą metodą w przypadku zawilgoconych ścian, jest osuszanie kondensacyjne, które polega na wykraplaniu się wody z powietrza z odzyskaniem ciepła. Działanie tego typu osuszacza przypomina działanie lodówki, gdyż do skroplenia wykorzystuje tzw. efekt rosy, czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach, by następnie trafić do zbiornika, a z kolei podgrzane powietrze ulatnia się do pomieszczenia. W przypadku miejsc trudno dostępnych lepszą metodą osuszania będzie wykorzystanie podczerwieni, ponieważ kształt urządzeń emitujących promieniowanie jest do tego przystosowany. Ogrzewanie zalanej powierzchni za pomocą promieniowania podczerwonego prowadzi do skutecznego osuszenia, przy niskim poborze mocy. Kolejną metodą jest osuszanie adsorpcyjne, które można wykonywać w dowolnych warunkach temperaturowych. W trakcie działania tego typu osuszacza zasysane do wentylatora wilgotne powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć, a pozbawione wilgoci i podgrzane powietrze, jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Podsumowując, rozległe zawilgocenie powierzchni, które miały długotrwały kontakt z wodą bezwzględnie należy osuszyć. Jednak metody oraz samo działanie trzeba oddać w ręce profesjonalistów, którzy gwarantują skuteczne osuszanie mieszkań oraz zapewniają niezbędną dokumentację dla towarzystw ubezpieczeniowych, wymaganą do uzyskania odszkodowania z polisy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *