Jak usunąć skutki zalania? Skuteczne metody osuszania ścian

Pęknięta rura, nieszczelny dach, awaria instalacji wodociągowej lub nieuważny sąsiad – zalane mieszkanie to dość częste zjawisko, które może przytrafić się każdemu. Skutki takiego zdarzenia bywają bardzo kłopotliwe i trudne do usunięcia, jednak nie ma innego wyjścia, trzeba osuszyć mury. W warunkach klimatycznych panujących w Polsce, samo wietrzenie nie wystarczy, aby zalane pomieszczenia nadawały się do ponownego użytku, dlatego należy działać bardziej kompleksowo z wykorzystaniem specjalistycznych osuszaczy.

Rodzaje osuszaczy

Istnieje kilka sposobów na osuszanie ścian, jednak, aby zastosowana metoda przyniosła zadowalające efekty, powinna być dostosowana do stopnia zawilgocenia oraz warunków panujących w pomieszczeniu. Osuszacze powietrza absorbują wilgoć ze ścian i w zależności od rodzaju urządzenia, skraplają wodę do zbiorników lub wydmuchują parę wodną przez piony wentylacyjne. Najczęściej stosowaną, skuteczną metodą, jest osuszanie kondensacyjne, które polega na wykraplaniu się wody z powietrza z odzyskaniem ciepła. Działanie tego typu osuszacza przypomina działanie lodówki, gdyż do skroplenia wykorzystuje tzw. efekt rosy, czyli fakt, że woda skrapla się na zimnych powierzchniach, która następnie trafia do zbiornika, a podgrzane powietrze ulatnia się do pomieszczenia. W przypadku miejsc trudno dostępnych lepszą metodą osuszania będzie wykorzystanie podczerwieni, ponieważ kształt urządzeń emitujących promieniowanie jest do tego przystosowany. Ogrzewanie zalanej powierzchni za pomocą promieniowania podczerwonego prowadzi do skutecznego osuszenia, przy niskim poborze mocy. Kolejną metodą jest osuszanie adsorpcyjne, które można wykonywać w dowolnych warunkach temperaturowych. W trakcie działania tego typu osuszacza zasysane do wentylatora wilgotne powietrze przepływa przez rotor, na którym osadza się wilgoć, a pozbawione wilgoci i podgrzane powietrze, jest wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

Ozonowanie

Proces osuszania zajmuje zazwyczaj kilka dni, w zależności od stopnia zawilgocenia ścian. Po zakończonym osuszaniu warto rozszerzyć działania i przeprowadzić dezynfekcję, ponieważ jak wiadomo, wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Najskuteczniejszą metodą w takim przypadku jest ozonowanie murów. Ozon to skuteczny i silny utleniacz, który w przeciwieństwie do środków chemicznych działających miejscowo, likwiduje grzybnie i plechy w całości oraz jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Ozon zdezynfekuje także powietrze w pomieszczeniu oraz jego wyposażenie, skutecznie ograniczając ryzyko zakażenia wirusowego, grzybiczego lub bakteryjnego.

Nadal zastanawiasz się jak usunąć skutki zalania? Odwiedź stronę firmy Kubatura Lab, a poznasz wszystkie tajniki walki z wilgocią.

Zadzwoń:
+48 668391919
Zobacz stronę:
http://www.kubatura-lab.pl/


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *